Sázava:

Jedna z nejkrásnějších letních českých řek, která jako jedna z mála nemá klasický pramen, ale vytéká na Vysočině z rybníka Velké Dářko. Na své 218 kilometrů dlouhé trase se klikatí krásnou českou krajinou, aby se v Davli nedaleko od Prahy spojila s Vltavou.

Pro vodáky je během léta většinou sjízdný 135 kilometrů dlouhý úsek řeky od Stvořidel do Pikovic.

1

Peřeje Stvořidla (opředené nejednou legendou) jsou nejkrásnější a nejtěžší peřeje na Sázavě, která bohužel po většinu léta pro nedostatek vody bývají nesjízdná.

Od Stvořidel teče Sázava pod hradem v Ledči nad Sázavou do Zruče nad Sázavou, kde na pravém břehu míjí pseudogotický zámek.

Pod Zručí zleva přitéká chladná a průzračná voda ze Želivky, aby společně tekla okolo Kácovského zámku a pivovaru přes Kácov a pokračovala dál k přítoku Blanice.

Od přítoku s Blanicí protéká pod hradbami hradu Českého Šternberku a pokračuje dál pod starý kovový železniční most v Ratajích a pomalu meandruje směrem k Sázavě.

V Sázavě míjí Sázavský klášter a pokračuje dál okolo Stříbrné Skalice přes Chocerady, ke zřícenině zlenického hradu – Hláska.

Ve Zlenicích nás pozdraví poslední fungující přívoz na Sázavě. Odtud teče řeka dál přes Čerčany, Poříčí nad Sázavou a pod zříceninou Zbořeného Kostelce se pomalu blíží k Týnci nad Sázavou.

Z Týnce vyráží na svůj nejkrásnější a vodáky nejvíce navštěvovaný úsek, aby se u Krhanic zařízla do kaňonu Sázavy a tekla velice svižně přes Kamenný Přívoz na Žampach, kde mine unikátní kamenný železniční most, pod kterým se dá projít směrem ke štolám zlatých dolů v Jílovém u Prahy.

Od Žampachu již čeká Sázavu jen posledních pár kilometrů okolo starých trampských osad pod Medníkem. V Pikovicích se rozloučí s většinou vodáků a již jí zbývají pouze 3 kilometry klidné vody k soutoku s Vltavou.

2

Pro většinu vodáků je Sázava již více než sto let nejlépe přístupná Posázavským Pacifikem. Tato železniční trať v podstatě kopíruje řeku po celém svém toku, což se nedá říct o silnicích.

Většina řidičů pendlujících s loděmi na Sázavě to již zažila, že mezi dvěma místa na řece vzdálených pouhé stovky metrů, najezdí autem mnohdy i desítky kilometrů.

Obtížnost řeky:

Peřeje Stvořidla: 138-135 řkm = WWII-WWIII (dle stavu vody) – peřeje a rychle tekoucí voda až těžká voda, vhodné pouze pro zkušené vodáky.

Kemp Stvořidla – Krhanice: 135-16 řkm = ZW –WW I - klidná a mírně proudící voda

Krhanice – Pikovice: 16-3,5 řkm = WWI-WWII (dle stavu vody) – peřeje, tekoucí až rychle tekoucí voda, při vyšším stavu vhodné pro zkušené vodáky.

Nebezpečné jezy na řece (hlavně při vyšších průtocích):

108,6 řkm – jez Horka

75,5   řkm – jez Český Šternberk

54,6   řkm – jez Sázava / Černé Budy

17.     řkm – jez Brejlov (nebezpečný pilíř v levé části jezu !!)

16.2   řkm - jez Kaňov

Na Sázavě je okolo 40ti jezů, ale tyto jsou při vyšší vodě díky své konstrukci velmi nebezpečné!!

3

Pro podrobné informace o řece doporučujeme vodáckého průvodce Sázavy od firmy Schocart, kde naleznete nejen mapu řeky 1:50 000 a popis všech jezů, ale také historické a přírodní zajímavosti a též informace o kempech podél řeky. Průvodce můžete zakoupit u nás v půjčovně při zapůjčení lodí.

Kilometráž řeky Sázavy naleznete zde

Sazava

půjčovna lodí "sázava tour"

Půjčujeme plastové kanoe Vydra, rodinné kanoe, rafty Colorado, nafukovací kanoe Baraka a Pálava, kajaky Swing, neopreny a nezbytné vodácké vybavení. Doprava zapůjčených lodí po řece Sázavě - jedné z nejkrásnějších českých řek